Tradiční čínská medicína

Alena Pelzová praktikantka alternativní medicíny

Element země

Směs bylin, koření a zeleniny je zacílená na očistu a správnou funkci sleziny a žaludku, podporuje správnou kvalitu a množství krve.

Složení: anýz, česnek, estragon, fenykl, hořčičné semínko, hřebíček, chilli, kardamom, muškátový ořech, paprika zelená, pastyňák, pepř černý, pískavice, skořice, zázvor, kůra mandarinky, pivoňka, jujuba červená, děhel, paprika červená, rajčatový prášek

Využití: K přípravě hovězího masa, všech druhů červeného masa, vajec. Dále k přípravě rýže, makrobiotické stravy, zeleninových salátů.

Element země

Prvku zem ze stran přináleží střed, jeho ročním obdobím je pozdní léto, v podnebí transformací jeho čchi vzniká vlhkost. Vlastností země je, že plodí a pěstuje, její funkcí je rozhojňovat a zmnožovat, tělesná forma země je oblá a její přirozeností je zapařování se. Ve fázi cyklu proměn představuje změnu, dospění.

„Středu patří barva žlutá. Čchi středu vniká do sleziny a vychází ústy, její esence je uchovávána ve slezině a nemoci jí zapříčiněné se odrážejí na kořenu jazyka. Její chuť je sladká, druhově patří k zemi, ze zvířat je spjata se skotem, ze zrnovin s kao-liangem (podobná čiroku), její roční období je pod znamením planety Saturn, nemocí jí způsobené se poznají na svalstvu, z tónů k ní patří tón d, jejím číslem je pětka, a z čichových vjemů k ní patří vůně“.

„Uplatněná přítomnost země v dalších prvcích je takováto: dřevo bez země by nemohlo růst, kov bez země by nemohl vznikat, voda bez země by se nemohla shromažďovat. Zrod žádné z myriád věcí se neobejde bez podpory země, proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat zem.“