Tradiční čínská medicína

Alena Pelzová praktikantka alternativní medicíny

Element voda

Směs bylin, koření a zeleniny je zacílená na očistu a správnou funkci ledvin a močového měchýře, doplňuje základní životní esenci, odstraňuje obavy a strach.

Složení: badyán, cibule, červená řepa, fenykl, hřebíček, jalovec, kardamom, kopr, koriandr, kurkuma, libeček, majoránka, máta, muškátový květ, oregano, paprika červená, petrželová nať, pískavice, rajčatový prášek, skořice, dřín.

Využití: K přípravě rybích a luštěninových pokrmů. Dále k přípravě makrobiotické stravy, zeleninových salátů.

Element voda

Prvku voda ze světových stran patří sever, jejím ročním obdobím je zima a v podnebí transformací její čchi vzniká chlad. Vlastností vody je, že je vlhká a prosakuje směrem dolů, její funkcí je svlažovat, tělesná forma vody je plochá a přirozenost má studenou. Ve fázi cyklu proměn představuje uschovávání, konzervování.

„Severu patří barva černá. Čchi severu vniká do ledvin a vychází přes dva spodní jinové otvory konečník a močovou trubici, její esence je uchovávána v ledvinách, a nemoci jí zapříčiněné se poznají v úponech svalů na kostech. Její chutí je slaná, druhově patří k vodě, je spojena ze zvířat se sviní, ze zrnovin s boby, její roční období je pod znamením planety Merkur, nemoci jí způsobené se poznají na kostech, z tónů k ní patří tón h, jejím číslem je šestka, z pachů k ní patří zápach hniloby.“

„Ve vodě jsou šťávy, to je voda v dřevě, v zemi jsou prameny, to je voda v zemi, v kovu jsou tekutiny, to je voda v kovu, v ohni jsou rozpustné látky, to je voda v ohni. Voda je zdrojem tvoření a počátek zrodu všech věcí je ve vodě. Proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat vodu.“