Tradiční čínská medicína

Alena Pelzová praktikantka alternativní medicíny

Element dřevo

Směs bylin, koření a zeleniny je zacílená na očistu a správnou funkci jater a žlučníku, uvolňuje stres a zlost, napomáhá při hubnutí, vypuzuje parazity.

Složení: bazalka, estragon, nové koření, pažitka, saturejka, celer, červená řepa, hořčičné semínko, jalovec, kopr, kurkuma libeček, paprika zelená, tymián.

Využití: Hodí se k přípravě polévek zeleninových, rybích a luštěninových, dále na kuřecí, kachní, rybí maso. K přípravě luštěninových pokrmů, makrobiotické stravy, zeleninových salátů.

Element dřevo

Prvku dřevo přináleží východní světová strana, v podnebí jeho projevem je vítr (vzniká transformací čchi prvku dřevo) a jeho ročním obdobím je jaro. Vlastností dřeva je, že se může ohýbat a napřimovat, jeho funkcí je pronikat do svého okolí, rozšiřovat se. Tělesná forma dřeva je podlouhlá a jeho přirozenost je teplá. Prvek dřevo souvisí též s tím, co je křehké, slabé, právě se rodící, a představuje vše rostlinného charakteru. Ve fázi cyklu proměn znamená rození, početí.

„Východu přináleží barva modrozelená. Čhi východu vniká do jater a vyhází očima, její esence se uchovává v játrech a jí způsobené chorobné stavy vyvolávají lekavost. Její chuť je kyselá, druhově patří ke dřevu, ze zvířat s ní souvisí drůbež, ze zrnovin pšenice, její roční období je pod znamením planety Jupiter, z pěti tónů stupnice k ní patří tón fis a jejím číslem je osmička. Jarní čchi se koncentruje v hlavě, nemoci jí způsobené se poznají na šlachách a vazivu, z pachů k ní patří pach krve a ztuchlého masa.“

„Utajená přítomnost dřeva v dalších prvcích je takováto: dřevo se rodí z vody, vyrůstá ze země, bují ohněm a formuje se kovem. Všechna čchi plodící život se transformuje ze dřeva. Když si vezmeme jako příklad život člověka, pak vše, co si člověk obléká a co požívá, pochází ze dřeva, získat dřevo, znamená žít, ztratit ho znamená zahynout. Proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat dřevo“