Tradiční čínská medicína

Alena Pelzová praktikantka alternativní medicíny

Diagnostika

Diagnostiku provádím buď přímo při návštěvě klienta nebo je možné provést zhodnocení zdravotního stavu i na dálku a rozbor Vám zaslat. K tomu je zapotřebí datum narození (den, měsíc, rok), jméno a příjmení.

Jaké informace se dovíte?

Ve kterém z orgánů je ve Vašem těle nejslabší energie, jaký patogen to způsobil (bakterie, viry, plísně, paraziti, včetně vytestování konkrétního patogenu), jaké emoce u Vás převládají a jak s nimi pracovat, jakou stravou a potravinovými doplňky upravit Váš zdravotní stav a jak nejefektivněji dospět k celkovému zdraví.

Jak vznikla diagnostika podle TČM

Starověký čínský přístup k poznávání světa se neorientoval na oddělené analytické zkoumání jednotlivostí, ale ve všem viděl jinjangové proměny a variace základní substance – čchi. Toto zdánlivě jednoduché schéma mu umožňovalo určit podstatu povahy i charakter chování i u napohled komplikovaných věcí, jež bychom my viděli jako výslednici působení mnohých a složitých sil či procesů. Ještě jeden krok směrem k rozrůzněnosti však staří Číňané přece jenom udělali: jako další elementy vzniklé diferencováním původní jednolité substance čchi vyčlenili tzv. pět prvků, wu-sing, dřevo, oheň, zem, kov a vodu.

„Mezi nebesy a zemí i uvnitř šestero stran (nahoře, dole, vlevo, vpravo, vpředu, vzadu) není ničeho, co by se vymykalo z pěti prvků. Stejně to platí i pro člověka.“

Použití pěti prvků při určování diagnózy a léčbě

„Pozorováním vnějších příznaků je možno rozeznat stav vnitřních orgánů, a tím i pochopit příčinu nemoci.“

„Když například zkoumáme pulz jater, vnějšími příznaky jejich onemocnění jsou: úzkostlivé dbaní na čistotu, modravé zbarvení tváře, časté rozčilování, vnitřní příznaky jsou: pociťování pohybující se čchi nalevo od pupku, přičemž na omak je toto místo tvrdé a bolestivé. Další chorobné stavy jsou: pocit otékání končetin, zaražené močení a bolesti při močení, potíže s vytlačením stolice, křeče končetin.

Když zkoumáme pulz srdce, vnějšími příznaky onemocnění srdce jsou: červená tvář, sucho v ústech, časté propukání v smích, vnitřní příznaky jsou: pociťování hýbající se čchi nad pupkem, přičemž toto místo na omak je tvrdé a bolestivé. Další chorobné stavy jsou: bušení srdce, bolesti v oblasti srdce, pocity pálení v dlaních, žaludeční nevolnost.

Když zkoumáme pulz sleziny, vnějšími příznaky jejího onemocnění jsou: nažloutlá tvář, časté říhání, intenzivní přemýšlení, přebírání v jídle, vnitřní příznaky jsou: pociťování pohybu čchi v pupku, přičemž toto místo je na omak tvrdé a bolestivé. Další chorobné stavy jsou: nadýmání a pocit plnosti v břiše, špatné trávení, pocit těžkého těla a bolesti kloubů, zvýšená únava, ospalost a potřeba odpočinku, ochablost končetin.

Když zkoumáme pulz plic, vnějšími příznaky jejich onemocnění jsou: bílá barva tváře, časté kýchání, podléhání zármutku, žalu, neveselým náladám, častý pláč, vnitřní příznaky jsou: pociťování pohybující se čchi napravo od pupku, přičemž toto místo je na omak tvrdé a bolestivé. Další chorobné stavy jsou: dušnost a kašel, zimomřivost, časté horečky.

Když zkoumáme pulz ledvin, vnějšími příznaky jejich onemocnění jsou: černé zbarvení tváře, bázlivost a podléhání pocitům strachu, časté zívání, vnitřní příznaky jsou: pociťování pohybující se čchi pod pupkem, přičemž toto místo je na omak tvrdé a bolestivé. Další chorobné příznaky jsou: škytání, prudké bolesti v podbříšku, řídká stolice a klesavé pocity v konečníku, studená chodidla a lýtka a postupování chladu v nich směrem do těla.

„Ve Vnitřní knize je napsáno, že když je východ přeplněn a západ prázdný, je třeba vypouštět jih a doplňovat sever. Co se tím míní?

To je takto: mezi kovem, dřevem, vodou , ohněm a zemí musí být zachována vzájemná vyváženost. Východ patří ke dřevu a západ ke kovu, když dřevo má tendenci k přeplněnosti, kov jej začne vyvažovat, když má tendenci k přeplněnosti oheň, začne jej vyvažovat voda, když má tendenci k přeplněnosti zem, začne ji vyvažovat dřevo, když má tendenci k přeplněnosti kov, začne jej vyvažovat oheň, když má tendenci k přeplněnosti voda, začne ji vyvažovat zem. K východu přináleží játra, a tedy víme, že se jedná o přeplněnosti jater, západu přináležejí plíce, tudíž víme, že jde o prázdnotu plic. Proč tedy budeme vypouštět oheň jihu srdce a doplňovat vodu severu ledvin?

Pokud jde o oheň jihu, oheň je dítětem dřeva, co se týče vody severu, voda je matkou dřeva. Voda překonává oheň, dítě může způsobit přeplněnosti matky a matka může zapříčinit prázdnotu dítěte, proto vypouštíme oheň a doplňujeme vodu, abychom dosáhli toho, že kov obnoví rovnováhu dřeva. Ve Vnitřní knize se říká, jestliže někdo nedokáže léčit prázdnotu, jakpak může rozumět ostatním způsobům léčby? O tom je tedy řeč.“

Něco o mě